The Coexistence of Coeliac Disease, Psoriasis and Vitiligo [TURKDERM]
TURKDERM. 2010; 44(2): 102-104

The Coexistence of Coeliac Disease, Psoriasis and Vitiligo

Sevgi Akarsu1, Emel Fetil1, Turna İlknur1, Gökşen Yücel1, Banu Lebe2, Ali Tahsin Güneş1
1Department Of Dermatology, Dokuz Eylul University, İzmir, Turkey
2Department Of Pathology, Dokuz Eylul University, İzmir, Turkey

It has been defined that coeliac disease is associated with most of the autoimmune diseases including psoriasis and vitiligo. Here, a 26-year-old woman who was diagnosed palmoplantar pustular psoriasis and already had coeliac disease and vitiligo is reported. According to our opinions, this is the first report describing the development of these three disorders in one patient, even though vitiligo, psoriasis and coeliac disease are common disorders, and the coexistence of the two of them has been previously reported in the literature. This case has been presented to emphasize the importance of considering and inquiring the possible coeliac disease in chronic and autoimmune dermatoses, although psoriasis and vitiligo may have coincidental associations with coeliac disease.

Keywords: Psoriasis, vitiligo, coeliac disease


Çölyak Hastalığı, Psoriasis ve Vitiligo Birlikteliği

Sevgi Akarsu1, Emel Fetil1, Turna İlknur1, Gökşen Yücel1, Banu Lebe2, Ali Tahsin Güneş1
1Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı, İzmir, Türkiye
2Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Patoloji Anabilim Dalı, İzmir, Türkiye

Çölyak hastalığının psoriasis ve vitiligo da dahil olmak üzere çoğu otoimmun kökenli olan bazı hastalıklarla birlikteliği tanımlanmıştır. Burada palmoplantar pustular psoriasis tanısı konulan ve özgeçmişinde çölyak ve vitiligo hastalığı bulunan 26 yaşında bir kadın olgu bildirilmektedir. Vitiligo, psoriasis ve çölyak hastalığı sık görülen hastalıklar olup literatürde çölyak hastalığı ile birlikte olan vitiligo ya da psoriasis olguları bildirilmiş olsa da, üçünün bir arada olduğu bir olguya rastlanmamıştır. Her ne kadar psoriasis ve vitiligo lezyonlarının çölyak hastalığı ile birlikteliğinin rastlantısal olma olasılığı bulunmakla beraber, bu olgu özellikle otoimmun kökenli ve kronik seyirli dermatozlarda çölyak hastalığı olasılığının da akla getirilmesi ve buna yönelik sorgulama yapılmasının önemini vurgulamak amacıyla sunulmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Psoriasis, vitiligo, çölyak hastalığı


Sevgi Akarsu, Emel Fetil, Turna İlknur, Gökşen Yücel, Banu Lebe, Ali Tahsin Güneş. The Coexistence of Coeliac Disease, Psoriasis and Vitiligo. TURKDERM. 2010; 44(2): 102-104

Corresponding Author: Sevgi Akarsu, Türkiye


TOOLS
Full Text PDF
Print
Download citation
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
Share with email
Share
Send email to author

Similar articles
PubMed
Google Scholar