Oral Mucosal Disorders: Problems and Questions What are the Critical Points? [Turkderm-Turk Arch Dermatol Venereol]
Turkderm-Turk Arch Dermatol Venereol. 2012; 46(2): 140-146 | DOI: 10.4274/turkderm.46.s2.25  

Oral Mucosal Disorders: Problems and Questions What are the Critical Points?

A. Tülin Mansur
Ahu Hetman Hospital, Department Of Skin And Venereal Diseases, Istanbul, Turkey

Oral mucosal disorders comprise more than 200 pathological conditions or diseases, grouped in different categories including genetic, inflammatory, infectious and neoplastic. In this report the key points in diagnosis and treatment of oral mucosal disorders are briefly underlined, and indications, precautions, and contraindications are pointed out. In addition, some clues are given to the dermatologists for management of common symptoms of oral disorders, such as pain, dry mouth and halitosis, which greatly disrupt the quality of life. Moreover, the frequently encountered problems in daily practice including contact stomatitis, effects of dental prostheses, dental materials, and topical agents on oral mucosa, and the critical points in surgical interventions of oral disorders are reviewed.

Keywords: Oral mucosa, oral hygiene, patient care, prevention, treatment


Oral Mukozada Sorular, Sorunlar: Nelere Dikkat Edilmeli? Yapılması ve Kaçınılması Gerekenler

A. Tülin Mansur
Ahu Hetman Hastanesi, Deri Ve Zührevi Hastalıklar Bölümü, Muğla, Türkiye

Oral mukoza hastalıkları genetik, inflamatuar, infeksiyöz, neoplastik gibi farklı kategorilerdeki 200'den fazla patolojik durum ve hastalığı içerir. Bu yazıda bu hastalıkların tanı ve tedavisinde dikkat edilmesi, uyulması ve kaçınılması gereken önemli bazı noktalara kısaca vurgu yapılmıştır. Bunun yanı sıra birçok oral mukoza hastalığının ortak bulgusu olan ve hastanın yaşam kalitesini bozan ağrı, ağız kuruluğu, ağız kokusu gibi semptomlara dermatologların nasıl yaklaşması gerektiğine ilişkin ipuçları verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca kontakt stomatit, diş protez ve malzemelerinin oral mukoza üzerindeki etkileri, oral mukozaya uygulanan yerel ilaçlar ve girişimsel işlemler konusunda dikkat edilmesi gerekenler gibi günlük hekimlik uygulamasında sıkça karşılaşılan sorunlar ve çözümleri gözden geçirilmiştir.

Anahtar Kelimeler: Oral mukoza, ağız sağlığı, hasta bakımı, önlem, tedavi


A. Tülin Mansur. Oral Mucosal Disorders: Problems and Questions What are the Critical Points?. Turkderm-Turk Arch Dermatol Venereol. 2012; 46(2): 140-146

Corresponding Author: A. Tülin Mansur, Türkiye


TOOLS
Full Text PDF
Print
Download citation
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
Share with email
Share
Send email to author

Similar articles
PubMed
Google Scholar