Helpful Patterns to Prepare and Present A Scientific English Talk [Turkderm-Turk Arch Dermatol Venereol]
Turkderm-Turk Arch Dermatol Venereol. 2012; 46(2): 59-61

Helpful Patterns to Prepare and Present A Scientific English Talk

Bilge Narin1, Meltem Önder2
1Faculty Of Communication, Istanbul Arel University, Istanbul, Turkey
2Department Of Dermatology, Faculty Of Medicine, Gazi University, Ankara, Turkey

An English scientific presentation in front of audience is not always so easy. Practice and pre-preparation will improve and sharpen your presentation skills. In this article, helpful hints will introduce to help in preparation and delivery of a scientific talk. Early preparation and practice are the key points to make a good international talk. This article may help residents in dermatology training who are the first time english language presenter. A good talk should be informative and focused on subject. A good delivery with supportive slides is another important point. A general rule is to finish the talk on time. Practice is only defense against making major errors in calculating the actual time of your talk. The purpose of this article is to offer some guidelines for preparing an excellent english talk for the young residences.

Keywords: English scientific presentation, oral presentation


Etkili İngilizce Bilimsel Sunum Hazırlamak için Yararlı Kalıplar

Bilge Narin1, Meltem Önder2
1İstanbul Arel Üniversitesi İletişim Fakültesi, İstanbul, Türkiye
2Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji, Ankara, Türkiye

Topluluk önünde İngilizce sunum yapmak her zaman çok kolay olmamaktadır. Pratik yapmak ve ön hazırlık sunum yeteneğinizi artıracaktır. Bu makalede bilimsel İngilizce sunum hazırlamanıza yardımcı olacak kalıp ifadeler ve etkili sunum teknikleri anlatılacaktır. Güzel bir İngilizce sunum için, ön hazırlık ve pratik yapmak anahtar kelimelerdir. Bu makale ilk kez İngilizce sunum yapacak araştırma görevlilerine yardımcı olabilir. İyi bir sunum konuya odaklı ve bilgi verici olmalı, slaytlar ile desteklenmelidir. Genel kural sunumu zamanında bitirmektir. Pratik yapmak, zamanı kullanmadaki hatalarınızı da engelleyecektir. Bu makalenin amacı düzgün bir İngilizce sunum hazırlamanıza yardımcı olmaktır.

Anahtar Kelimeler: İngilizce bilimsel sunum, oral prezentasyon


Bilge Narin, Meltem Önder. Helpful Patterns to Prepare and Present A Scientific English Talk. Turkderm-Turk Arch Dermatol Venereol. 2012; 46(2): 59-61

Corresponding Author: Bilge Narin, Türkiye


TOOLS
Full Text PDF
Print
Download citation
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
Share with email
Share
Send email to author

Similar articles
PubMed
Google Scholar